1ST MEDITERRANEAN CHEFS COMPETITION

RESULTS

FRIDAY 21/02/20

D3 – VEGAN SCHOOL

IEK SVIE – BRONZE MEDAL

FELLA ELENI MELPOMENI – MAGOULAS PANAYIOTIS

LE MONDE – BRONZE MEDAL

AGGELOPOULOS PANAGIOTIS – PAPADOPOULOS PANAGIOTIS

 

ANAVISSOS – DIPLOMA

STATHOULIS KONSTANTINOS – ZACHAROPOULOS SAVVAS

 

D5 – PLATED DESSERT – SCHOOLS

LE MONDE – GOLD MEDAL

KLIRONOMOU SOFIA – DROSSOU SOFIA

IEK ORIZON – BRONZE MEDAL

META MEGGI – ANDROVITSANEAS PETROS

 

D6 – CEREAL BARS – SCHOOLS

LE MONDE – BRONZE MEDAL

AGGELOPOULOS PANAYIOTIS – PAPADOPOULOS PANAYIOTIS

 

D7 – BLACK BOX SCHOOL

LE MONDE – SILVER MEDAL

KRITIKOU DESPINA – PITELOPOULOU ALEXANDRA

IEK ORIZON – BRONZE MEDAL

KONSTANTAKI MARIALENA – VASSILIADI VASSILIKI

IEK ANAVISSOS – BRONZE MEDAL

SINIOROGLOU DIMITRIS – TSALIDIS SAVVAS

 

E1 – FISH & SEAFOOD STUDENTS

IKONOMOPOULOS NIKOLAOS – GOLD MEDAL

VASSILIKI LIAKOU – SILVER MEDAL

CHATZIS MICHAIL – BRONZE MEDAL

THALIA ATHINA ASPIOTI – BRONZE MEDAL

LEONORA BAKIOU – BRONZE MEDAL

JOHN SYRMAS – PARTICIPATION

KONSTANTINOS KATSOUPIS – PARTICIPATION

SATURDAY 22/02/20

J1 – GREEK TRADITIONAL BREAKFAST

IEK KEFALLINIAS – SILVER MEDAL

TZOUGANATOU MARINA – VACHANIA NINO – TZANATOU AMALIA

Ε2 – CHICKEN STUDENTS

MAROLIS NIKOS – GOLD MEDAL

HATZIS MICHAIL – SILVER MEDAL

ANTONIOU SERAFIM – SILVER MEDAL

SINIOROGLOU DIMITRIS – BRONZE MEDAL

PAPADOPOULOY VASSILIKI – BRONZE MEDAL

EGLANTINA SULKU – BRONZE MEDAL

LISJANA HONXHAI – BRONZE MEDAL

DIMATAS DIMITRIS IPPOKRATIS – DIPLOMA

MINAS RAFAIL – DIPLOMA

G4 – VEGAN DESSERT

KOUNO YIOUIKO – SILVER MEDAL

Α7 FISH & SEAFOOD

TAPRANTZIS STATHIS – GOLD MEDAL

FLOURIS STEFANOS – SILVER MEDAL

MOUSTAKAS MICHAIL – ΒRONZE MEDAL

LEVENTIS PANAYIOTIS – ΒRONZE MEDAL

TSAMPIKOS SFIRIALAS – BRONZE MEDAL

KOUMIS YIANNIS – DIPLOMA

CHALOULAKOS KONSTANTINOS – DIPLOMA

J3 SUGAR SHOWPIECE – SCHOOLS

LE MONDE – SILVER MEDAL

J4 WEDDING CAKE – SCHOOLS

LE MONDE – BRONZE MEDAL

J5 CAKE – SCHOOLS

LEMONDE – GOLD MEDAL

 

J7 MACARON – SCHOOLS

LE MONDE – BRONZE MEDAL

MAROUFIDIS MICHALIS – MERKOURIS ANASTASIOS

A9 BLACK BOX – STUDENTS

CHATZIS MICHALIS – KERIM CHRISTOS – GOLD MEDAL

CHALANDRANIS YIANNIS – CHALANDRANIS ANDREAS – SILVER MEDAL

SKAROS STAVROS – CHALOULAKOS KONSTANTINOS – SILVER MEDAL

SOTIRIOU IRO – KAITATZI SOFIA – BRONZE MEDAL

MELIDONIS PANAGIOTIS – SINIOROGLOU DIMITRIS – BRONZE MEDAL

A5 MEAT – CHEFS

KAOUKIS GEORGE – DIPLOMA

ANOUSAKIS GIANNIS – DIPLOMA

KIDIMAI LEVIS – PARTICIPATION

D4 – TRADITIONAL GREEK DESSERTS – SCHOOLS

IEK ANAVISSOS – BRONZE MEDAL

TSAPIA ADRIAN – GEOROPOULOY ZOI

IEK ORIZON – BRONZE MEDAL

MEGGI META – ANDROVITSANEAS PETROS

TURKISH SCHOOL – BRONZE MEDAL

EZGI KORKMAZ – AYKAN DEMIREL

DIEK ARGOSTOLIOU – DIPLOMA

H2 – TRADITIONAL GREEK DESSERTS – STUDENTS

BOUTZIA EVAGGELIA – LIAKOU VASSILIKI – GOLD MEDAL

KARAGIANNOPOULOU KONSTANTINA – CHONDROUDAKI ZOE – SILVER MEDAL

DOUMANIDOU ANTONIA –  EGLANTINA SULKU – ΒRONZE MEDAL

EVDOKIA VOULTSIOU –  APOSTOLIDOU ALEXANDRA – ΒRONZE MEDAL

BARTZOS XENOFON– KANELLOPOULOS PANAGIOTIS – DIPLOMA

Α1 – MEDITERRANEAN CHEF OF THE YEAR

EMMANOUIL CHIRAS – SVETLANA PRIMITSENKOU – GOLD MEDAL

KALANDRANIS IOANNIS – KALANDRANIS ANDREAS – SILVER MEDAL

EFSTRATIOS NGUREZA – CHRISTENSEN JOHANNES – SILVER MEDAL

PANAGIOTIS LIATOPOULOS – GIANNIS CHATZIDAKIS – BRONZE MEDAL

THEODOROS ALEXIS – DOUVARAS NIKOLAOS – BRONZE MEDAL

KALOGEROPOULOS CHRISTOS – MALAMAS MICHALIS – BRONZE MEDAL

PAPADOPOULOS IASONAS – VARDIS IRAKLIS – DIPLOMA

SUNDAY 23/02/20

E3 – SALAD STUDENTS

SALIT MATAN – SILVER MEDAL

GKOUNTEVENOU CHRYSA – SILVER MEDAL

CHATZIS MICHAIL – BRONZE MEDAL

VOULGARI SOFIA – BRONZE MEDAL

KOKKINIS SPIROS – BRONZE MEDAL

J2 SUGAR SHOWPIECE

PAPADATOS PANAGIOTIS – MAVRIDIS LEFTERIS – SILVER MEDAL

B2 STREET FOOD – TEAM

KESSARIS ALEXANDROS – CHATZIKIRIAKOS NIKOS – KOUTSAFTIS IOANNIS – BRONZE MEDAL

DRAMALIOTIS ALEXANDROS – FIKIRI KLIO – VLASTELLIS NIKOS – BRONZE MEDAL

AMANTOS CHRISTOS – SOTIRHOS STEFANOS – PANAGIOTIDIS THEODOROS – DIPLOMA

B1 MEDITERRANEAN TEAM OF THE YEAR

VASSILIS ZARKADIS – KOSTAS BRINIAS – MICHALIS GLAVOS – GOLD MEDAL

ARTI SEJDINI – EDUART SHEHLI – FLORAND NEZIRI – BRONZE MEDAL

D2 ST. VALENTINE’S MENU SCHOOL

LEMONDE – GOLD MEDAL

KARAGIORGOS SOTIRIS – ADAM ALEXANDROS – KAPELES DIONISIS

IEK ANAVISSOSS – BRONZE MEDAL

ASPIOTI THALIA – STAMOS EFTHIMIS – AGGELIDIS PETROS

D1 BEST SCHOOL OF THE YEAR

LEMONDE – GOLD MEDAL

FUQI NATALIA – ZAKAJ REDIAN – KOYTSOGEORGAS NIKOLAOS – ASPROULIS IOANNS

IEK VERGI – SILVER MEDAL

SPILIOPOULOS PANAGIOTIS – BALASSOPOULOS CHRISTOS – KALAPODIS PANAGIOTIS – TSENTOUROU FOTINI

IEK ANAVISSOU – SILVER MEDAL

KASSARA ANASTASIA – TOPALIDOU GEORGIA – SOFRONI KONSTANTINA – MARIONIS NIKOS

TURKISH SCHOOL – BRONZE MEDAL

AYKAN DEMTREL – BUGRAHAN ISIK – EZGI KORKMAZ – EMRE HATIP

DIEK IOANNINON – BRONZE MEDAL

BOUTZIA EVAGGELIA – VOULGARI SOFIA – LIAKOU VASSILIKI – SERAFIM ANTONIOU

DATA CHIOS – BRONZE MEDAL

IFANTIS DIMITRIS – STILIANOS KANARIS – PANTELEIMON KOTTATIS – ANDREAS GALATOULAS

F1 – MEDITERRANEAN PASTRY CHEF OF THE YEAR

PAPADOPOULOS KONSTANTINOS – LIDIOTIS GIORGOS – GOLD MEDAL

KARKAMPITSAS DIMITRIS – PAPANIKOLAOU ELENI – SILVER MEDAL

SOULIOS NIKOS – NATALI SAVVIDOU – BRONZE MEDAL

ZOGRAFOS IOANNIS – ZOGRAFOS GRIGORIS – BRONZE MEDAL

KALKINIS DIMITRIS –  STATHOPOULOU IRINI – DIPLOMA

F2 PLATED DESSERT – YOUNG PASTRY CHEFS

MARKOU STELIOS – VERVENIOTIS GIORGOS – BRONZE MEDAL

KALLOUMENOU ROZA – KALLOUMENOU NIKOLETTA – DIPLOMA

PLATIS PANTELIS – ANDREADI FANIA – DIPLOMA